Pohorie RAX, Rakúsko – 12. októbra 2019

Termín túry: 12. október 2019

Jedným z posledných výbežkov Álp na východe je mohutný horský masív Rax, ktorý sa rozprestiera takmer na 34 štvorcových kilometroch v nadmorskej výške 1 500 až 2 000 metrov. Ak sa hore nevydáte pešo, môžete využiť vývoz najstaršou rakúskou lanovkou Rax Seilbahn na Hirschwang. Vyšplháte sa na náhornú planinu do Raxalpského horského penziónu a na jeho panoramatickej terase s príjemným posedením sa môžete rozhodnúť, akou trasou sa vydáte spoznávať krásy tejto lokality. Pokojne tam môžete ísť, aj keď nemáte kondičku, beriete so sebou starú mamu alebo malé deti. Náročnejší turisti ocenia výstupy v exponovaných skalných stenách, napríklad Groß Höllental alebo Preiner Wand. A to je na raxe práve to najúžasnejšie, že je dostupný skutočne pre každého.

Prvá lanovka v Rakúsku
Východiskovým bodom výletu na Rax je údolná stanica lanovky „Klimaschaukel Rax-Seilbahn“, ktorá bola vybudovaná v roku 1926 ako prvá vysokohorská visutá lanovka v Rakúsku. Z jej údolnej stanice v nadmorskej výške 528 m, kde je parkovisko s dostatočnou kapacitou, samozrejme, zdarma, vás vyvezie lanovka na Rax za krátku chvíľu.
rcholová stanica Berggasthof Raxalpe vo výške 1 547 m je budova prepojená s reštauráciou, obchodíkom so suvenírmi a môžete sa tu dokonca aj ubytovať. Lanovka Raxseilbahn premáva pravidelne, je dlhá 2 160 metrov a prekoná výškový rozdiel 1 071 metrov. Povolenie na jej výstavbu je z roku 1913. Na 90. výročie prevádzky, ktoré oslavuje práve v tomto roku, dostala nové kabíny. Vďaka nej je prírodný raj medzi hornou stanicou lanovky (1 546 m) a vrcholom Heukuppe (2 007 m) ľahko dostupný pre všetkých milovníkov horskej turistiky. Prevýšenie prekoná už za osem minút a svojich hostí vyvezie do krásneho prostredia rozľahlej vysokohorskej planiny.

Kapacita novej kabínky je 32 osôb a môžete ňou previezť aj psa. Ak nemáte košík, na vývoz vám ho požičajú. Cena za spiatočný lístok pre dospelú osobu je 26 €, pre dieťa od 6 do 13 rokov 13 €, pre seniorov od 65 rokov 23,50 € a pre dieťa do 5 rokov vrátane je jazda zdarma.
Na Rax a rovno do chaty
K prvej chate, ktorá je zároveň vrcholovou stanicou lanovky – Berggasthof Raxalpe sa teda pohodlne vyveziete, no skôr, ako sa vydáte spoznávať krásne okolie, si najprv vychutnajte kávu a vyhlásenú tvarohovú štrúdľu. V tomto penzióne Berggasthof môžete aj prenocovať, napríklad v komfortnej izbe s ručne vyrezávaným nábytkom z dreva vrátane kúpeľne a ako bonus dostanete nádherný výhľad. Gemütlich – príjemný, útulný, domácky, to je pocit, ktorý vás bude sprevádzať na každom kroku.

Vráťme sa však k výletu. Počas príjemnej aklimatizácie pri kávičke si preštudujete mapu, nadýchajte sa horského vzduchu a vychutnajte si prvé panoramatické výhľady na okolie. Odporúčame si k fotoaparátu do batoha pribaliť aj ďalekohľad, oceníte ho počas celého výletu, najmä ak zbadáte kamzíka či odvážneho horolezca. Odtiaľto sa začínajú potulky po červenej značke z chaty na chatu.

Dĺžka túry: 12 km
Potrebný čas: 4-5 hod.
Prevíšenie: 250 m
Náročnosť: 1/5 ľahká (aj pre deti)

Cena túry: 55€ (v cene cesovné náklady, komplexné vysokohorské poistenie, vedenie túry a spiatočný lístok na lanovku (25€))

Info: Csaba Méhes
Tel.:+421 940 180 141
email: info@nwgk.eu

Prihlásiť sa dá TU!