Weichtalklamm – nevystavaná!!! 21. septembra 2009

Termín túry: 21. september 2019

Roklina Weichtalklamm vám ponúka krásny nezabudnuteľný výlet v rakúskych Alpách. Cestou spoznáte nádhernú roklinu, preleziete rebríkmi, objavíte jaskyne a na konci vás čaká krásna horská chata. Čo viac si priať?

Začiatok rokliny vás možno moc nenadchne, lebo si budete musieť vyšliapať nejaké to prevýšenie lesnou cestičkou, ktorá moc výhľadov neponúka. Zrazu ale prídu prvé skalné tiesňavy a výlet začína byť zaujímavý. V rokline sa moc nemáte kde stratiť, celú dobu vás vedie červená turistická značka, ktorá je tu dobre viditeľná. Nehovoriac o tom, že z rokliny nemáte moc kde zle odbočiť. Cestou roklinou vás čakajú rebríky, reťaze, jaskyne, skalné tiesňavy ale aj prechod lesíkom. Tesne pred koncom rokliny je prechod najzaujímavejší, lebo musíte podliezť skalnou dierou, ktorá vznikla spadnutím veľkého kameňa medzi skalné bralá a vytvorila tak krásny prechod a neuveriteľný zážitok. V rokline všeobecne odporúčame zvýšiť opatrnosť, ten terén je naozaj miestami náročnejší. Z rokliny sa dostanete na širokú turistickú cestu a k rozcestníku. Tu je treba vyraziť vpravo hore po žltej, prípadne červenej značke, čaká vás nepríjemné stúpanie až k horskej chate. Na horskej chate sa môžete občerstviť, dokonca za malú sumu aj ubytovať, avšak len ak majú voľné. Tesne za chatou sa nachádza skalné bralo – ferrata Turmstein. Nástup na ferratu je spoza chaty, netrvá dlho a ponúka nádherný výhľad na okolité vrchy.
Cesta naspäť je pomerne jednoduchá. Musíte zbehnúť rovnakým kopcom, akým ste došli k horskej chate až dole k smerovníku nad roklinou. Tu ale nezvolíme prechod roklinou dole, ale pokračujeme po širokej pohodlnej ceste rovno. Táto žltá trasa vás pohodlne dovedie lesíkom až k parkovisku, odkiaľ ste vyrážali. Je potrebné si však všímať značky, lebo občasne až neuveriteľne zabáčajú.
Roklina Weichtalklamm je nádhernou skalnou roklinou v Raxalpen, alebo ak chcete rakúskych Alpách pohoria Rax. Samotná tiesňava je označovaná ako ferrata náročnosti A/B, ale v preklade to znamená, že sú tam náročnejšie úseky zaistené reťazami a rebríkmi. Tu nie je lezecká výstroj potrebná, prirovnali by sme to trasám v Slovenskom raji. Táto sklaná tiesňava, ktorú vytvorila voda, má strmé skalné bralá dosahujúce výšku až 50 metrov a ponúka prechod jej útrobami. Samotná roklina obsahuje plno skalných útvarov, jaskýň a teda samozrejme aj rebríkov alebo reťazí. Prechod touto roklinou je určite zaujímavý a neomrzí.

Ferrata Turmstein je krátka alpská ferrata za horskou chatou Kientaler Hütte, ktorá sa nachádza v nadmorskej výške 1330 metrov. Jedná sa o vysokú kamennú vežu, po ktorej stene sa dostanete až nad horskú chatu. Trasa je dobre zabezpečená, náročnosť ferraty je B, čo znamená železné kramle a schodíky v najťažších úsekoch. Ferrata trvá pár minút, ale ten výhľad, čo ponúka je na nezaplatenie. Keď už ste došli k horskej chate Kientaler Hütte, nájdite v sebe kúsok sily a vybehnite si túto krátku, ale zato úžasnú ferratku. Samozrejme bezpečne a opatrne.

Dĺžka trasy 7 km
Prevýšenie 870 metrov
Potrebný čas na zdolanie 5 hodín
Náročnosť trasy: 4/5 stredne tažká

Cena túry: 30€ (v cene cestovné náklady, komplexné horské poistenie, vedenie túry)

Cestovanie s luxusným klimatizovaným autobusom.

Info: Csaba Méhes
Tel.: +421940180141
email: info@nwgk.eu

Prihlásiť sa dá TU!