Bolesti chrbta

Špirálna stabilizácia chrbta

Pri bolestiach chrbtice, či vystreľovaní bolesti od chrbtice do nôh, rúk, krku a hlavy si viete, správnou – zdravou chôdzou, pomôcť a uvedené problémy odstrániť. Správnou chôdzou a stabilizáciou chrbtových svalov viete dokonca predísť operácii chrbtice.
Žial, ešte stále sa v našej medicíne stretávame so zastaralým pohľadom na degeneratívne ochorenia chrbtice, najčastejšie “vyskočenú platničku”. Najprv sa bolesti potlačia liekmi a následne sa predpíše pacientovi rehabilitácia, ktorá spôsobuje v akútnom štádiu bolesť. Často v začiatkoch problémov bolesti samé odznejú, ale po čase sa nám chrbát ozve znova, nakoľko sa príčina bolesti neodstráni. Postupne dochádza k neurologickým poruchám a nasleduje operácia “vyskočenej platničky”.
Bolesti chrbta vznikajú zo (špirálnej) svalovej instabilizácie chrbtice. Laicky povedané, zo slabých vnútorných svalov chrbtice, ktoré v posilňovni nie je možné činkami spevniť. Stratená schopnosť regenerácie medzistavcovej platničky vyústi do jej degenerácie a praskania. Svaly chrbtice sa skracujú, nie sú dostatočne prekrvené a následne obmedzujú pohyb chrbtice. Medzistavcová platnička a kĺbne plochy sa ďalej viac a viac opotrebovávajú.
Pre správnu prácu svalov chrbta je nutné poznať základný postoj v ktorom sa kráča. Pri tomto základnom – správnom – zdravom postoji ide o mnohé detaily, akými sú postavenie chodidiel, kolien, panvy, brucha, ramien aj hlavy. Nevynímajúc pohyb rúk z ramena, prácu svalov pod a medzi lopatkami, atď. Na nácvik a zautomatizovanie správneho – zdravého postoja sú potrebné paličky, ktoré nás “ťahajú” do výšky a nabádajú k vzpriamenému pohybu vpred.
Na spoluprácu v oblasti zdravej chôdze sme oslovili priamo MUDr. Richarda Smíškavynálezcu, zakladateľa a propagátora tzv. SM – Systému (Spiral Stabilization System), súboru cvičení pre zdravý chrbát. Pán doktor je uznávaný na celom svete a jeho metóda sa vyučuje a je preplácaná poisťovňami ako rehabilitačná technika nie len v Európe, ale aj v ďalekej Ázii. Okrem toho, že je veľký odborník na pohybový aparát, je aj veľký sympaťák a my sa tešíme našej vzájomnej spolupráci. Donedávna tvrdil, že Nordic Walking, sa málo kde vyučuje správne. Po zoznámení sa s nami, osobných stretnutiach a pozretí si našich ukážok a videí NW, sa s nami rozhodol spolupracovať. Video s technikou Nordic Walking, kde kráča prezidentka našej asociácie, zaradil pán doktor Smíšek aj na jeho výučbové CD “Zdravá chůze”, vydané začiatkom roka 2017.
Záverom:
Nordic Walking a SM Systém, sú ideálnym cvičením na odstránenie príčin bolesti chrbta a pri pravidelnom chodení v správnej technike dokonca vedia problém úplne odstrániť. Upozorňujeme však, že aj Nordic Walking aj SM Systém sa je potrebné naučiť správne, pod dozorom kvalifikovaných inštruktorov.
zdroj: SNWA