Osteoporóza, artróza, artritída a fybromyalgia

Osteoporóza

Nordic walking je tiž vhodnou prevenciou ubúdania množstva kostnej hmoty
 a porúch mikroarchitektúry kostí, čo spôsobuje ich oslabenie a vyššiu lámavosť. Pravidelným pohybom a údermi paličkami sa prostredníctvom šliach svalov prenáša na kosti mechanické dráždenie, čo kosť prestavuje a obnovuje. Doktor Pusch, profesor na univerzite v rakúskom Grazi, viedol v roku 2009 štúdiu (dosiaľ nepublikovaná) na stanovenie účinkov nordic walkingu pre ženy s osteoporózou. Pravidelnou chôdzou s palicami si účastníčky zvýšili hustotu kostí bedrových kĺbov a hustotu kostí chrbtice. Doktor Pusch prišiel k záveru, že nordic walking je cennou súčasťou prevencie a liečby osteoporózy.

Artróza a artritída

Ide síce o odlišné ochorenia postihujúce kĺby, ale svojimi prejavmi sa prelínajú a v konečnom dôsledku sa prejavujú rovnako. Artróza vzniká pri nadmernom zaťažovaní kĺbov a artritída je zápalové ochorenie kĺbov, šliach aj svalov. Nordic walking zlepší celkový spôsob chôdze a človek sa naučí chodiť kontrolovane. Svaly okolo kĺbov pracujú s väčšou intenzitou a silou, kĺb sa stabilizuje, získa väčšiu ohybnosť a zbaví sa záťaže.

Výskum

Fybromyalgia

Ide o bolestivé ochorenie spôsobené zmenami v istých chemických látkach v mozgu a nervovom systéme, pri ktorom majú pacienti citlivosť len v niektorých častiach tela. Bolesti sa prejavujú najmä v svaloch vláknitých tkanív, ako sú šľachy a väzy. Choroba negatívne ovplyvňuje kvalitu života. Nordic walking aktivizuje svaly, rozhýbe aj hornú polovicu tela a napomáha stabilite chôdze pacientov.

zdroj: SNWA